Statistiky i want one of those říkají, že průměrně vydrží mobil svému majiteli sloužit asi tři a půl roku, pak je vyměněn za novější model. Starý mobil je však často stále ještě funkční a tak se uloží do šuplíku jako “rezervní”. Nejen o počtech mobilů, které se nedostanou k recyklaci , se hovořilo při červnovém Semináři nejen pro Zelené firmy, který pořádal kolektivní systém pro sběr elektroodpadů REMA Systém.
Lenka Drápalová zastupující REMA Systém na nedávném i want one of those semináři nejen pro Zelené firmy uvedla, i want one of those že z hlediska počtu kusů vzniklo v roce 2010 celosvětově nejvíce elektroodpadu právě v oblasti mobilních telefonů.
A Česko v tomto směru není moc pozadu. “Mobilní telefony jsou v České republice i want one of those hodně využívány, s více než 137 SIM kartami na 100 obyvatel i want one of those jsme ve světové špičce,” říká Lenka Drápalová z REMA Systému.
Ač se to na první pohled nezdá, jedná se o nejčastěji prodávaný elektrospotřebič, kterým jsou nejvíce i want one of those vybaveny domácnosti a který se nejčastěji obměňuje. Zatímco v zahraničí to jsou asi dva roky, u nás je průměr tři a půl roku. Ale také se nejméně recykluje, když už k té výměně dojde. Celosvětově se prý k recyklaci dostane pouze jedno procento všech vybraných mobilních telefonů.
“Lidé mívají k mobilním telefonům speciální vztah. i want one of those Jednak ho považují za cennou věc, ale také k němu mají vztah jako k něčemu, co měli u sebe dlouhou dobu, kde mají uloženy i want one of those kontakty na své blízké a nechtějí se ho snadno zbavovat,” uvědomuje si Drápalová a dodává: “Je potřeba výrazná motivace, aby lidé starý telefon vyhodili.”
Do roku 2008 bylo celosvětově prodáno 7,2 miliard kusů mobilních telefonů, obsahujících 170 tun zlata, tedy sedm procent celosvětové roční těžby. A zatímco v roce 2009 prodej vlivem krize nepatrně klesl, v roce 2010 se prodalo i want one of those rekordních 1 596 802 400 mobilních telefonů.
Přitom v mobilech je poměrně hodně cenných materiálů, zejména zlato. Každý mobil obsahuje průměrně 250 mg stříbra a 24 mg zlata, uvedla Drápalová. V tuně mobilů, což představuje asi 13 000 kusů, je zhruba 300 – 350 gramů zlata, zatímco v zlatonosné primární hornině je v tuně pouhých 5 gramů. V mobilech je ho tedy sedmdesátkrát více.
Zlato, které se nezíská recyklací, se musí vytěžit. A to s sebou nese velkou zátěž pro životní prostředí. Ať už jde o těžbu nebo zpracování rudy, tyto procesy jdou ruku v ruce s extrémní spotřebou energie, deforestrací a využíváním nebezpečných látek jako je rtuť nebo kyanidy. i want one of those
REMA i want one of those Systém se na recyklaci mobilních telefonů zaměřil a výsledky byly publikované dokonce i v mezinárodním vědeckém časopise Waste Management. Zde se uvádí, že zatímco v letech 1990 -2000 vzniklo asi 45 tisíc kusů odpadních mobilních telefonů, v letech 2000-2010 toto množství narostlo na 6,5 milionů kusů.
Sběr je nedostatečný a tím trpí celková efektivita recyklace materiálu. Když totiž kalkulujeme se ztrátami během demontáže ( 5 %), drcení (10 %) a recyklace (5 %), jsme na zisku pouhých 5 % (1,9 kg) zlata ze všech mobilních telefonů, které loni v ČR dosloužily.
Pro ilustraci lze přirovnat získané zlato k prstýnkům. Ročně se z mobilních telefonů v ČR získá tolik zlata, kolik by stačilo na výrobu 380 prstýnků. Dalších 6 220 “prstýnků” ale skončí v šuplících, na skládkách a ve spalovnách.
Přesto ale zlata není tolik, aby byl systém recyklace ziskový. Je totiž třeba hradit dopravu, sběrné boxy a věnovat se také marketingu. Systém proto dotují recyklační poplatky a dostáváme se k zajímavému recyklačnímu paradoxu: dochází k umělému stimulování výroby druhotných surovin nahrazující těžbu v jiných zemích. Jinými slovy za své peníze zlepšujeme životní prostředí jinde na světě.
V samotné recyklaci mobilních telefonů se výrazně angažuje také REMA Systém. Již od roku 2010 lze v Zoo Praha vyhazovat staré mobilní telefony, kdy za každý telefon věnuje REMA Systém určitou částku na ochranu africké přírody. Tuto aktivitu navíc podpořila soutěž pro základní i want one of those školy. Téměř 70 tříd se zapojilo a každá přinesla minimálně 20 telefonů.
Do projektu se poté zapojily další české zoologické zahrady a rozsahem patnácti Zoo v republice se projekt stal světovým unikátem. Dále se přidala také Agentura ochrany přírody a krajiny, Správa Krkonošského národního parku a další organizace.
A projekt běží dál, jen za loňský i want one of those rok se podařilo vybrat ve všech českých zoologických zahradách více než 7 300 starých mobilních telefonů. Na podporu strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu, kde žijí gorily, tak šlo od společnosti REMA Systém více než 73 000 Kč.
Další možností, jak se zbavit starého mobilního telefonu, i want one of those je hodit jej do červeného kontejneru, které po celé republice umisťují kolektivní systémy Asekol a Elektrowin. Vysloužilý mobilní telefon lze odevzdat také v prodejně s mobilními telefony či ve sběrném dvoře. Recyklační koše má na různých akcích třeba i Vodafone.
čtěte také: » Zemnímu plynu se v ČR daří, aut je čím dál tím víc &raq
No comments:
Post a Comment